Aktualnie krótkowzroczność stanowi duży problem na całym świecie. Można powiedzieć, ze osiąga rozmiar epidemii – obecnie dotyczy ok.1,6 mld ludzi. Szacuje się, że do 2050 roku około połowa ludzkości będzie miała tą wadę.
Przyczyny powstawania krótkowzroczności możemy podzielić na genetyczne oraz środowiskowe , takie jak zbyt długa praca w bliży, bez przerw, długotrwałe korzystanie z telefonów i laptopów, złe oświetlenie, mało czasu spędzanego na powietrzu w ciągu dnia.
Już w momencie założenia pierwszych okularów przez dziecko powinniśmy brać po uwagę przyszłość -jaką wadę mogłoby mieć przypuszczalnie za kilka lat.
Aktualnie jest dostępnych wiele metod hamowania postępu krótkowzroczności, takich jak:
- Okulary spowalniające progresję wady (technologia DIMS, H.A.L.T.) – jak MIYOSMART, STELLEST.
- Krople z Atropiną 0,01 %, 0,025 %, 0,05 % 1xdziennie wieczorem na okres 2-3 lat.
- Połączenie dwóch metod :okulary DIMS/H.A.L.T. oraz kropli z atropiną na noc
- Soczewki kontaktowe Misight
- Ortokorekcja
Należy zaznaczyć, że aktualnie największą skuteczność przy hamowaniu wady wzroku wykazuje połączenie dwóch metod tj. okularów w technologii DIMS/H.A.L.T. oraz kropli z atropiną na noc.
Wybór metody leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, po pełnym badaniu okulistycznym z podaniem kropli porażających akomodację, co jest niezwykle ważne w przypadku przepisywania kolekcji okularowej oraz monitorowaniu przyrostu wady u dzieci i młodzieży.
Badanie często jest uzupełnione o biometrię, tj.pomiar długości gałki ocznej, za pomocą którego jesteśmy w stanie ocenić ,czy oko rośnie ‘nadmiernie szybko’ czy w normalnym tempie.
Zapraszamy na badanie okulistyczne dzieci (wymagana rejestracja telefoniczna lub online)
Dr Maria Siedlińska bada w gabinecie w Skawinie dzieci w każdym wieku.
Na konsultacje okulistyczno-ortoptyczne zapraszamy również do gabinetu ORTO-OPTICA, we wtorki, w Krakowie przy ulicy Królewskiej 5/3 (www.orto-optica.pl).
Dr Anna Urban-Dura bada w gabinecie w Skawinie dzieci od 5 roku życia.