Badanie okulistyczne niemowląt i małych dzieci – czy jest potrzebne?

Badanie okulistyczne dzieci w gabinecie okulistycznym Twój Okulista w Skawinie pod Krakowem
Badanie okulistyczne dzieci w gabinecie okulistycznym Twój Okulista w Skawinie pod Krakowem

Niemowlę do okulisty?

Badanie okulistyczne niemowląt i małych dzieci (poniżej 3 roku życia) często spędza sen z powiek rodzicom – jak to w ogóle możliwe? Dziecko nie mówi, nie współpracuje, będzie płakać, poczekajmy… Nic bardziej mylnego.

Okulista dziecięcy ma swoje sposoby na zbadanie dziecka, lecz ważny jest również spokój i pomoc rodzica. W praktyce, bardzo rzadko zdarza się, że badanie trzeba rozłożyć na dwie wizyty.

Termin i wskazania do wizyty u okulisty

Pierwsze badanie okulistyczne dziecka powinno być przeprowadzone do 6 miesiąca życia, jeśli przebieg ciąży lub porodu był nieprawidłowy albo u któregoś z rodziców występuje lub występowała:

  • choroba zezowa,
  • niedowidzenie,
  • duża wada wzroku,
  • poważne choroby oczu

Wczesna diagnoza wad wzroku czy chorób oczu zapewnia dziecku szansę na prawidłowy rozwój widzenia.

Jeśli choroby oczu w rodzinie nie występują, to pierwsze badanie okulistyczne powinno być przeprowadzone w 3 roku życia.

Jak przebiega badanie?

Dzieci do pierwszego roku życia często są badane na rękach rodziców lub w pozycji leżącej. Głowa dziecka jak i rączki wymagają przytrzymania przez rodzica.

Badanie przedniego odcinka i dna oka odbywa się wziernikiem pośrednim, zakładanym na głowę okulisty. Czasem potrzebne jest użycie rozwórki powiekowej celem otwarcia powiek, po uprzednim znieczuleniu miejscowym oczu. Służy to dokładnemu badaniu dna oka oraz pomiarowi refrakcji po podaniu kropel porażających akomodację.

Badanie refrakcji odbywa się specjalnym, przenośnym autorefraktometrem dziecięcym.

Autorefraktometr do badania okulistycznego dzieci w gabinecie okulistycznym Twój Okulista w Skawinie
Autorefraktometr do badania okulistycznego dzieci i niemowląt w gabinecie okulistycznym Twój Okulista w Skawinie

Największe wyzwanie w badaniu okulistycznym dotyczy dzieci w drugim roku życia, u których często istnieje potrzeba mocniejszego przytrzymania dziecka do badania. Dzieci powyżej 3 roku życia najczęściej po chwili onieśmielenia bez problemu pozwalają się zbadać.

Badanie ostrości wzroku odbywa się na tablicach LEA, nie wymagają od dziecka umiejętności mówienia. Często badanie udaje przeprowadzić się na kolanach rodzica.

Zanim przyjdziecie na badanie

Dobrze jest przygotować dziecko do badania u okulisty i opowiedzieć o jego przebiegu w przyjazny dziecku sposób.
Proponujemy taki schemat: zabawa w szkołę(badanie ostrości wzroku), pokazywanie magicznych obrazków (badanie widzenia przestrzennego) zasłanianie na przemian oczu- zabawa w 'a ku ku’-(cover test), patrzenie w komputer z kwiatuszkiem (autorefraktometr), świecenie lampką (badanie przedniego odcinka i dna oczu).

Zapraszamy na badanie okulistyczne dzieci (wymagana rejestracja telefoniczna lub online)

Dr Maria Siedlińska bada w gabinecie w Skawinie dzieci w każdym wieku.
Na konsultacje okulistyczno-ortoptyczne zapraszamy również do gabinetu ORTO-OPTICA, we wtorki, w Krakowie przy ulicy Królewskiej 5/3 (www.orto-optica.pl).

Dr Anna Urban-Dura bada w gabinecie w Skawinie dzieci od 5 roku życia.